Hakkında Hapis Cezası İstenen Neymar’ın Davasında Karar Verildi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz 2013’de 88 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Brezilya Ligi ekibi Santos’tan La Liga devi Barcelona’ya transfer olan Neymar’a yolsuzluk nedeniyle dava açılmıştı. Neymar’ın yanı sıra yıldız oyuncunun ebeveynleri, eski Barcelona başkanları Josep Maria Bartomeu ile Sandro Rosell ve eski Santos başkanı Odilio Rodrigues de yargılandı.

Davada karar çıktı

Savcıların Neymar hakkında hapis ve para cezası istediği yolsuzluk davasında karar verildi. Dava, delil yetersizliği nedeniyle kapandı.

Dava neden açılmıştı?

Neymar 17 yaşındayken ekonomik haklarının yüzde 40’ını 2 milyon Euro karşılığında satın alan DIS Şirketi, yıldız oyuncunun Santos’tan Barcelona’ya transferi sırasında bonservis bedelinin düşük gösterilmesi nedeniyle konuyu yargıya taşımıştı. DIS, o dönem farklı kulüplerden 60 milyon Euro’ya varan tekliflerin yapıldığını iddia etti. Barcelona ise Neymar için 57,1 milyon Euro ödendiğini ve bunun 40 milyon Euro’luk kısmını yıldız oyuncunun ailesine verildiğini açıkladı. DIS şirketi ise Santos’a gelen 17.1 milyon Euro’nun yüzde 40’lık kısmını alabildi.

İddianame

İddianamede, dönemin Barcelona Başkanı Rossell’in, 2014 yılında Santos ile olan sözleşmesinin sonuna gelecek Neymar’ın aynı zamanda menajeri olan babası ile ön anlaşma yaptığı, bu anlaşma nedeniyle diğer kulüplerin teklif götürmelerinin önüne geçildiği ve dolayısıyla DIS Şirketi’nin transferden fazla kazanç elde edemediği yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir