UEFA Juventus Hakkında Fair Play Soruşturması Başlattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

UEFA, dev kulüp Juventus’ta mali usulsüzlük yapıldığı iddialarını takibe aldı. Olası finansal fair-play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçeleriyle İtalya Serie temsilcisi Juventus hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi. UEFA, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Resmi soruşturma başlatıldığı açıklandı

UEFA’dan yapılan açıklamada, kulüpte mali usulsüzlük yapıldığına ilişkin basında çıkan iddiaların yanı sıra İtalya Piyasa Denetleme Kurulu (CONSOB) ve başsavcılığın açtığı soruşturmaların göz önüne alındığı ve Juventus hakkında resmi soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Yapılandırma anlaşmasıyla bugünkü finansal durum arasında büyük fark var

Açıklamada, UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) ile Juventus arasında 23 Ağustos 2022’de kulübün 2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 finans yıllarını kapsayan yapılandırma anlaşması imzaladığı hatırlatıldı. İlk incelemenin ardından anlaşmada belirlenen rakamlarla kulübün bugünkü finansal durumu arasında büyük bir farklılık tespit edildiği kaydedildi.

CFCB’nin fesih ve ceza hakkı var

Soruşturmanın ardından elde edilecek yeni bulgulara göre, CFCB’nin anlaşmayı tek taraflı feshedebileceği, yasal hakları için başvuruda bulunabileceği ve disiplin cezaları verebileceği vurgulandı.

Agnelli istifa etti, Ferrero geldi

Torino Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Juventus’un mali hesaplarındaki usulsüzlüğe yönelik Mayıs 2021’den beri yürüttüğü “Prisma” adlı soruşturma çerçevesinde, Juventus Başkanı Andrea Agnelli ve yönetim kurulu üyeleri, hafta içinde istifa etmiş ve başkanlığa, Gianluca Ferrero getirilmişti.

Juventus’u La Liga şikayet etti

La Liga, oyuncularının gerçek maaş bordrolarını ve çalışanlarının harcamalarını saklamak, transfer değerlerini gerçeğin üzerinde göstermek iddialarıyla İtalya temsilcisini suçlamış ve UEFA tarafından Juventus’a “acil sportif yaptırım” uygulanmasını talep etmişti.

İtalya Futbol Federasyonu da soruşturma dosyası açtı

Juventus’un mali hesaplarını inceleyen başsavcılık ise haksız sermaye kazancı, oyuncu maaşlarının gizlenmesi, transfer değerlerinin olduğunun çok üstünde gösterilmesi gibi usulsüzlükler nedeniyle iddianame hazırlarken, eski başkan Agnelli ile soruşturmanın tamamlandığına dair bildirim alan yöneticilere dava açılacağı belirtilmişti. İtalya Futbol Federasyonu da Juventus’a sportif açıdan soruşturma dosyası açmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir