TFF-YTÜ İş Birliği ile “Tarafsız Bakış” Projesinin 2. Eğitim Semineri Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Futbol Federasyonu ile Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında Süper Lig maçlarında oluşan kritik pozisyonların kamuoyu nezdindeki algısının analiz edilmesi amacıyla hayata geçirilen ”Tarafsız Bakış” projesinin ikinci eğitim semineri tamamlandı.

Proje kapsamında TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gören 200 öğrenciye, Merkez Hakem Kurulu Başkan Vekili Murat Ilgaz ve VAR hakemleri tarafından iki gün boyunca “Temel hakemlik ve pozisyon eğitimi” ile “Tarafsız Bakış Eğitimi” verildi. Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler “Tarafsız Bakış Eğitimi” sertifikası aldı. Daha önce 11-12 Eylül tarihlerinde 100 öğrenci “Tarafsız Bakış” eğitimlerini tamamlayarak sertifika sahibi olmuştu.

Bilimsel ve analitik değerlendirmeler yapılıyor

Eğitim alan öğrencileri her hafta Merkez Hakem Kurulu tarafından kendilerine gönderilen kritik pozisyonları belirli kriterler çerçevesinde değerlendiriyor. Formların KARAR SÜTUNUNDA faul yok/ serbest vuruş/en direk serbest vuruş/penaltı, DİSİPLİN SÜTUNUNDA kart yok/sarı kart/kırmızı kart, VAR SÜTUNUNDA ise VAR müdahalesi gerekli / VAR müdahalesi gereksiz seçenekleri işaretleniyor. Bu formlar Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından işlenerek TFF’ye ulaştırılıyor. Çıkan veriler “Kritik Pozisyonlarda Kamuoyu Nezdindeki Algının Analizi” sürecinin bilimsel ve analitik olarak ölçümlenmesini sağlıyor. Bu şekilde farklı yaş gruplarından, çeşitli kulüp taraftarları olan üniversite öğrencilerinin aldıkları eğitim ile değerlendirdikleri pozisyonların raporları ile kritik pozisyonların kamuoyu nezdindeki algısının analizi yapılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir